V roce 2017 odstartovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (angl. OECD) projekt s názvem Going Digital. Tento projekt se zaměřuje na problémy spojené s digitální transformací v oblastech jako jsou spotřebitelé v digitálním prostředí, infrastruktura, digitální bezpečnost a ochrana soukromí, věda a inovace a další. Jedním z témat je i umělá inteligence.
OECD vydala na toto téma několik publikací a politických vyjádření:
- Článek na digitální ekonomiku AI: Intelligent machines, smart policies (srpen 2018)
- OECD Science, Technology and Innovation Outlook 2018 (listopad 2018) – konkrétně kapitola č. 2 (Artificial intelligence and the technologies of the next production revolution) a kapitola č. 5 (Artificial intelligence and machine learning in science)
- Politické vyjádření Private equity investment in artificial intelligence (prosinec 2018)
- Kniha Artificial intelligence in Society (červen 2019)
- Pracovní článek Hello, World! Artificial Intelligence and its Use in the Public Sector (listopad 2019).
Principy OECD pro umělou inteligenci
V září 2018 vytvořila OECD expertní skupinu (AIGO), která se skládala ze zástupců vlád, obchodní sféry, akademické sféry, zástupců občanské společnosti a pracovní komunity. Tato expertní skupina definovala standardy pro důvěryhodnou AI. Tyto standardy byly následně přijaty OECD v květnu 2019 jako Principles on Artificial Intelligence.
OECD AI Policy Observatory
Dne 27. února 2020 otevře OECD tzv. AI Policy Observatory, jejímž cílem je umožnit mezinárodní dialog týkající se problémů veřejné politiky spojených s AI.
Národní iniciativy v oblasti AI
OECD poskytuje přehled politických iniciativ vybraných států, mezinárodních aktivit a aktivit soukromých subjektů týkajících se AI.