INTERPOL (International Criminal Police Organization) je mezinárodní organizace, která zprostředkovává mezinárodní policejní spolupráci. INTERPOL si je vědom rychlého technologického vývoje a jeho cílem je využít jej pro účely efektivnějšího vynucování práva. Webová stránka organizace poskytuje přehled projektů v oblasti informačního, komunikačního a technologického práva.
Rozpoznávání hlasu
INTERPOL se podílel na Speaker Identification Integrated Project (SIIP). Technologie vyvinutá v rámci tohoto projektu je schopna identifikovat osobu podle jejího hlasu nebo vybrat konverzace, které jsou předmětem zájmu kriminalistů.
Rozpoznávání obličeje
INTERPOL již využívá umělou inteligenci pro identifikaci “zločinců, uprchlíků, osob, o něž je určitý zájem, a pohřešovaných osob” v rámci INTERPOL Face Recognition System, systému, který byl spuštěn v roce 2016. Podle svých webových stránek má INTERPOL přístup k “vyobrazením obličejů získaných z více než 160 zemí”.
Umělá inteligence a robotika pro vynucování práva
V roce 2019 publikoval INTERPOL společně s United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute zprávu Artificial Intelligence and Robotics for Law Enforcement.
Mimo jiné tato zpráva naznačuje, jak by bylo možné v budoucnu využívat AI: například pro účely autonomního odpovídání na “žádosti o vzájemnou mezinárodní právní pomoc”, jako “autonomní robotické hlídkové systémy”, pro prediktivní policejní činnost, jako “software s počítačovým viděním pro identifikaci ukradených vozidel”, “nástroj pro identifikaci zranitelných a využívaných dětí”, “nástroj detekce chování pro identifikaci zlodějů v obchodech”, či jako “plně autonomní nástroj pro identifikaci a pokutování online podvodníků”.